Teherán
21. júna (TASR) - Delegácie z Iránu, Kataru a Spojených štátov sa v
nedeľu stretli vo Švajčiarsku, aby rokovali o prímerí v Libanone a
zmrazených iránskych aktívach. Informovala o tom stanica al-Džazíra aj
agentúra AFP s odvolaním sa na iránsku štátnu televíziu IRIB, píše TASR.
„Na mieste rokovaní sa v súčasnosti koná trojstranné stretnutie za
účasti Iránu, Spojených štátov a Kataru, zamerané na otázky komplexného
prímeria v Libanone a zmrazených iránskych aktív,“ uviedla IRIB vo svojej správe.
Začiatok rokovaní potvrdila aj stanica al-Džazíra s odvolaním sa na katarské ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort vo svojom stanovisku vyjadril nádej, „že tieto stretnutia
povedú k uzavretiu komplexnej a trvalej dohody, ktorá bude riešiť všetky
otázky uvedené v memorande o porozumení“.
Katarské ministerstvo tiež poznamenalo, že bude naďalej spolupracovať s Pakistanom v sprostredkovateľských snahách a so „všetkými
zainteresovanými stranami na vytvorení pozitívneho prostredia, ktoré
umožní rokovaniam dosiahnuť ich ciele, a to na základe pevného
presvedčenia, že dialóg a diplomacia predstavujú optimálnu cestu k
riešeniu konfliktov a sporov“.
Irán skôr v nedeľu avizoval, že hlavnou témou jeho rozhovorov so
Spojenými štátmi vo Švajčiarsku bude prebiehajúci konflikt v Libanone
medzi Izraelom a proiránskym libanonským militantným hnutím Hizballáh,
ako aj otázky zmrazených iránskych financií a predaja iránskej ropy.